بنیاد تیام

 

مقدمه:

رسانه‌ها وظایف بزرگ و حساس دارند. پیام‌هایی که رسانه‌ها انتشار می‌دهند، بازتاب اندیشه‌ها و افکار است. بنابراین داشتن سیاست‌ها ورویکردهای برنامه‌سازی در این جهت می‌تواند به نوعی تبیین اندیشه و افکار آن رسانه باشد. برای داشتن رسانه‌ای تاثیرگذار نقش سیاست‌های کلی، اهداف و خط مشی آن رسانه در شکل‌گیری و تولید برنامه‌ها، می‌تواند نگاهی جامع و گسترده به رویکرد فرهنگی و پیام‌های آن رسانه باشد.آنچه بر صفحه تلويزيون ، رادیو و وب سایت ظاهر مي‌شود تنها نتیجه زنجيره‌اي از تصميم‌گيريها و مراحل عملي توليد نیست، بلكه شرايط بزرگتری بر رسانه  وجود دارد. تیام نیز به عنوان یک رسانه، دارای خط مشی‌ها و سیاست‌های کلی برا ی اهداف خود می باشد. امید است بتوانیم باتوجه به این قوانین و اهداف هر روز تجربیات بهتری برای ساخت برنامه‌های فرهنگی در راستای رضایت مخاطبان فراهم نماییم.

تیام:

«تیام» را می‌توان به عنوان رسانه دوزبانه فارسی – آلمانی در سطح اروپا شناخت. تیام با هدف آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم ایران از سال 2012  و زیر نظر شبکه رسمی OKTO TV اتریش کار خود را آغاز کرد. گام‌هایی که ما در رادیو و تلویزیون تیام برمی‌داریم، هر چند کوچک است، اما بر این باوریم می‌تواند به هویت دوگانه فرهنگی نسل ایرانی – آلمانی برای شناخت و یافتن ریشه‌های فرهنگی خود؛ کمک نماید.

رادیو و تلویزون تیام مفتخر است که بدون نیاز به کمک هیچ موسسه، حزب، گرایش سیاسی و یا افراد خاص و بدون دریافت هیچ‌گونه کمک و حمایت مالی یا معنوی و فکری،کاملا مستقل عمل می‌کند و همچنان بر این استقلال خود تأکید دارد و پایبند است. رویکردهای ساخت و پخش برنامه در رادیو و تلویزیون تیام بر اساس موضوعات فرهنگی- ورزشی ــ اجتماعی و هنری است که هر کدام از این موضوعات دارای زیر شاخه‌هایی است که بنا به ضرورت، به آنها پرداخته می‌شود.

رادیو و تلویزیون تیام برنامه‌های خود را به دو زبان فارسی و آلمانی پخش می‌کند و تلاش دارد تا مرزهای کشورهای آلمانی زبان در اروپا را تحت پوشش خود قرار دهد. هدف از ساخت برنامه در رادیو و تلویزیون تیام معرفی فرهیختگان و دانشمندان، بزرگان علم و ادب و جوانان موفق ایرانی است. دست اندرکاران این شبکه رادیویی و تلویزیونی می‌کوشند تا با ساخت برنامه‌های متنوع فرهنگی- اجتماعی – هنری و ورزشی رضایت مخاطبان را فراهم نمایند.

آنچه که برای ادامه کار ما را دلگرم می‌کند نظرات و پیشنهادات و انتقادهای شما همراهان و دوستان رادیو و تلویزیون تیام است و این باور را داریم که بدون همراهی شما عزیزان طی مسیر بسیار مشکل خواهد بود. قوانین و مقررات برای در خدمت بودن فضای بهتر و شرایط مطلوب وضع می‌شوند. ضوابط شفاف و مشخص در تلویزیون و رادیو به طور مشخص می‌تواند راه‌های ساخت برنامه و ارتباط را در این زمینه کاملا مشخص و تبیین نماید. این ضوابط علاوه بر حفظ از دغدغه‌های برنامه‌سازی، مسیر کار کسانی که می‌خواهند با تولید برنامه به تولید محتوا به صورت صوت و تصویر در تلویزیون، رادیو را روشن می‌کنند و امنیت کاری و سرمایه را برای ایشان ایجاد می‌کند. رادیو وتلویزیون تیام نیز بر مبنای همین تفکر ضوابط و قوانین کلی برنامه‌سازی خود را بیان می‌دارد.

اهداف:

1-     معرفی فرهنگ و سنت ایرانی و شناخت ارزش‌های آن به علاقمندان

2-     احساس نیاز به تقویت گرایش جوانان ایرانی – اروپایی به شناخت بهتر از ایران

3-     تلاش برای حفظ هویت ایرانی در فراسوی مرزهای ایران

4-     معرفی و افزایش شناخت کشور ایران به اتریشی‌هایی که با ایرانیان به صورت مستقیم در ارتباط هستند.

رویکرد کلی رادیو و تلویزیون تیام:

 • رادیو و تلویزوین تیام به طور مستقل و به دور از هرگونه جانبداری از تفکر سیاسی خاص اداره می‌شود.
 • رادیو وتلویزیون تیام هیچ‌گونه کمک مالی از هیچ بنیاد، حزب و یا فرقه‌ای دریافت نمی‌کند.
 • برنامه‌های رادیو وتلویزیون تیام فرهنگی است و در راستای معرفی فرهنگ، علوم، دانشمندان، ورزشکاران و ایرانیان موفق در زمینه‌های مختلف ساخته می‌شود.
 • رادیو وتلویزیون تیام از ساخت هرگونه برنامه‌ای که موجب تضعیف نام ایران و یا توهین، تضعیف  و تحقیر ادیان و یا اقوام شود، پرهیز می‌کند.
 • حفظ استقلال معنوی و مادی و فکری این شبکه رادیو و تلویزیونی الویت دارد.
 • شناسایی ایرانیان موفق در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری، علمی، اجتماعی و ورزشی از سیاست‌های تیام است.
 • الهام گرفتن از اندیشه‌ها و افکار بزرگان ایران زمین برای جذاب کردن برنامه‌ها الویت دارد.
 • ارتباط داشتن با مخاطبین و پیش بردن اهداف شبکه بر اساس رضایت آنان برای رادیو و تلویزیون تیام اهمیت دارد.
 • رادیو و تلویزیون تیام نسبت به رعایت احترام انسانی و روابط همکاری و حق همکاران خود را موظف می‌داند.
 • رادیو و تلویزیون تیام از ترویج عناوین و القاب دور از شأن و بی‌احترامی نسبت به افراد و اقشار جامعه پرهیز می‌کند.
 • تهیه گزارش‌های ویژه، جذاب و فرهنگی از سیاستها و برنامه های الویت‌دار است
 • از لحاظ محتوایی نظارت بر عهده مدیرمسئول تیام می‌باشد و تغییر و یا ردّ فیلمنامه، نوشته و محتوا بر عهده مدیر مسئول تیام می‌باشد.

قوانین و ضوابط برنامه سازی در رادیو وتلویزیون تیام:

 • پخش صدا و تصویر و نوشته یا غیر نوشتاری ازمکان‌های خصوصی، در صورتی که معرف مشخصات و رفتار اشخاص باشد بدون کسب اجازه از صاحب آن و مدیر مسئول تیام ممنوع می‌باشد.
 • استفاده از تصاویر و صدای ضبط شده قبلی بدون اجازه از تهیه کننده و کارگردان و مدیر مسئول تیام ممنوع و تخلف محسوب می‌شود.
 • در برنامه های رادیو و تلویزیونی اعلام جزئیات زندگی اشخاص بدون کسب رضایت آنها و مدیر مسئول تیام ممنوع می‌باشد.
 • استفاده از نام، تصویر وصدای افراد برای تبلیغات فرهنگی و اقتصاد بدون رضایت آنان ممنوع می‌باشد.
 • وفاداری، حساسیت و التزام عملی مجریان برنامه‌ها نسبت به برنامه‌های رادیو وتلویزیون تیام.
 • رعایت ادب و احترام نسبت به مردم، مخاطبان، شرکت کنندگان، میهمانان و عوامل برنامه.
 • مجریان باید از پرگویی و دخالت‌های غیرضروری در سخنان کارشناسان و بیان نظارت غیر کارشناسی پرهیز کنند.
 • مجریان در برنامه‌ها باید از گفتار غیر متعارف جاهلانه و دون شان رسانه پرهیز کنند
 • در برنامه‌ها از ترویج افکار یا تبلیغ چهره‌ها و ایدئولوژی‌های گوناگون پرهیز شود.
 • برای اجتناب از هدر رفتن سرمایه‌گذاری در برنامه‌ها، فیلمنامه یا متن برنامه‌ها باید قبل از تولید به تأیید مدیر مسئول تیام برسد.
 • در آگهی‌ها نباید از تصاویر و یا نام اشخاص بدون کسب اجازه قبلی استفاده شود.
 • محتوا و موضوع هر قسمت از برنامه‌ها، شرکت کنندگان، میهمانان و کارشناسان مدعو برنامه، باید قبلاً به تصویب مدیرمسئول تیام، تهیه کننده و کارگردان رسیده باشد.
 • تصمیم گیری در خصوص طرح‌های پیشنهادی و برنامه‌های تولیدی در نهایت با مسئولیت مدیر مسئول رادیو و تلویزیون تیام است.
 • افشای مکان تصویربرداری قبل از پخش ممنوع بوده تخلف محسوب می‌شود.
 • حق انحصار پخش و انتشار تصاویر مربوط به برنامه و پشت صحنه برنامه‌ها قبل از پخش رسمی بر عهده مدیر مسئول تیام است و پخش آنها توسط فرد دیگر بدون اجازه ممنوع بوده و تخلف محسوب می‌شود و حق پیگیری قانونی برای تیام محفوظ می ماند.
 • حق پخش برنامه ها و مصاحبه ها ممنوع است مگر با اجازه کتبی و رسمی مدیرمسئول تیام امکان پذیر باشد.
 • رادیو و تلویزیون تیام کارمند رسمی ندارد و جذب افراد و انجام کار تنها به صورت علاقه و کاملا داوطلبانه انجام می گیرد.
 • رادیو و تلویزیون تیام به صورت محدود تولید می‌شود و هیچ‌گونه هزینه‌ای بابت شرکت در برنامه‌ها به عوامل و یا شرکت کنندگان پرداخت نمی‌شود و مشمول بیمه نیز قرار نمی گیرند. (چنانچه در مورد بالا ذکر شد، کار به صورت داوطلبانه انجام می شود)
 • حق انحصاری برنامه ها اعم از: مصاحبه- فیلم- محتوا- عکس و….با رادیو و تلویزیون تیام است و کسی حق انتشار آنها را بدون اجازه از رادیو و تلویزیون تیام ندارد.

قوانین وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام :

این جانب به عنوان عضو و  متقاضی استفاده از خدمات  وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام به  منظور حفظ حقوق كاربران سایت و ھمچنین فراھم نمودن زمینه تداوم فعالیت های سایت، با آگاھی کامل، موافقت خود را با شرایط ذیل در استفاده از خدمات وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام اعلام میدارم :

1 .رعایت قانون جرائم رایانه ای.

2 .رعایت موازین اخلاقی.

3 .عدم انتشار مطالبی که  متضمن توھین به  ادیان الھی باشد.

4 .توجه  به  فھرست مصادیق محتوای مجرمانه.

5 .رعایت قوانین اروپا و ایران و پرھیز از انتشار مطالب خلاف امنیت و استقلال ملی.

6 .رعایت قوانین بین المللی در رابطه  با استفاده از شبکه  جھانی اینترنت و سایت ھای اینترنتی.

7 .نگھداری و پاسداری از حریم خصوصی و حقوقی افراد. از جمله  عدم اھانت به شخصیت ھای مذھبی،سیاسی، حقیقی و حقوقی کشور و به  ویژه کاربران سایت.

8 .استفاده نکردن از فضا و امكانات وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام براى آسیب رساندن به  افراد، شبكه های یا كامپیوترھاى اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی.

مسئولیت ھا و اختیارات وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام در برابر كاربران:

1 .وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام بر خود را وظیفه  می داند حتی المقدور تمھیدات فنی براى حفظ حقوق كاربران و جلوگیرى از نفوذ اخلالگران به سیستم را فراھم كند.

2 .مشخصات و اطلاعات مربوط به  كاربران سایت و ھرگونه  مطالب مربوط به  كاربران كه  روى سرور وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام ذخیره شده است، محرمانه  بوده و در اختیار اشخاص دیگر قرارداده نخواھد شد مگر طبق دستور مدیر وب سایت .

3 .در صورت ایجاد تغییرات در توافقنامه  خدمات وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام ، کاربران درجریان امر قرار خواھند گرفت تا در صورت تمایل به  ادامه  استفاده از این سرویس، با آن موافقت کنند.

4 .وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام ھیچ مسوولیتی را در قبال مطالب مندرج اعم از فیلم ، عکس،فایل صوتی و غیره در وبلاگ کاربران نمی پذیرد و مسوولیت آن بطور کامل بر عھده کاربر است.

5 .مسوولیت حفظ کلمه  عبور وب سایت ھر کاربرکاملاً بر عھده کاربر است و در صورت عدم حفظ آن، وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام مسوول عواقب بعدی آن نیست.

6 .وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام ، ضمن تلاش جھت حفظ سرویس از خطرھا و ضربه  ھای احتمالی، ھیچ گونه ضمانتی در مورد عدم ایجاد اختلال موقت در سرویس رایگان خود و یا حتی از کارافتادن کامل آن و یا از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده در وب سایت ، نمی دھد.

7 .وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام ضمن این که  نسخه  پشتیبان از تمامی وب سایت ھا حفظ می کند، ولی مسوولیتی در قبال آن ندارد و تھیه  نسخه  پشتیبان بر عھده شخص کاربر است.

8 .وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام حق ادامه  دادن و یا توقف سرویس رایگان خود را در صورت لزوم، بدون دریافت مجوز از کاربران، محفوظ می داند.

9 .پست الکترونیکی که  کاربر وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام در فرم مشخصات خویش وارد می کند، به عنوان آدرس کاربر تلقی می شود. تمامی نامھ ھای وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام به کاربر، شامل نامه  ھای اطلاع رسانی، اخطاریه ھا و غیره، به  این آدرس فرستاده خواھد شد. لذا درصورت وارد کردن اشتباه این آدرس و یا تاخیر کاربر در چک کردن آن، مسوولیتی بر عھده وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام نخواھد بود.

10 .وارد کردن آدرس پست الکترونیکی توسط کاربر در فرم مشخصات بھ این معنی است کھ او پذیرفته  است وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام از این آدرس، بر حسب مورد، جھت ارسال نامه  ھای خودبه  کاربر استفاده نماید.

11 .وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام صرفاً یک سرویس ارسال اطلاعات به  یک صفحھ وب و نگھداری آن صفحه  وب را بر روی سرورھای خود ارایه  می کند. لذا ایجاد ارتباط با اینترنت و ھرگونه امکانات لازم جھت استفاده از این سرویس و مسوولیت آن بر عھده کاربر میباشد.

12 .وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام حق حذف وبلاگ کاربران غیر فعال که  مدت یک سال ازعدم فعالیت آنان می گذرد را بدون اطلاع رسانی قبلی، برای خود محفوظ می داند.

13 .وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام در قبال ھرگونه  ایجاد ارتباط بین کاربران و شرکت ھا وموسساتی که  آگھی تبلیغاتی آن ھا در سیستم تبلیغاتی وب سایت بنیاد فرھنگی ، ھنری و ورزشی تیام قرارداده می شود و یا استفاده کاربر از محصولات و خدمات معرفی شده در این آگھی ھا، ھیچ مسوولیتی نمی پذیرد.

14 .در صورت عدم رعایت موارد مندرج در موافقتنامه  توسط کاربر، بر حسب مورد نسبت بھ قطع دسترسی کاربر و مسدود شدن فوری وب سایت مورد نظر و یا ارسال اخطاریه  اقدام کند.