چرا پرسپولیس باز هم صدرنشین است؟

مسیر مدعیان لیگ برتر فوتبال، تا پایان فصل/ مهدی زارعی

چرا پرسپولیس باز هم صدرنشین است؟

         

****

در حالی که تنها پنج هفته تا پایان رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران باقی مانده است، نگاهی به بازی‌های پیش روی مدعیان قهرمانی، تا اندازه زیادی می‌تواند تکلیف صدر جدول را پیش از برگزاری این مسابقات مشخص سازد. این در حالی است که فصل گذشته، شرایط به کلی متفاوت بود و پس از برگزاری 25 بازی لیگ، تیم های فوتبال پرسپولیس، ذوب آهن، استقلال و پیکان رده های اول تا چهارم لیگ را از آن خود کرده بودند و در قعر جدول نیز تیمهایی چون سیاه جامگان، استقلال خوزستان، سپیدرود رشت و نفت تهران برای نیفتادن دست و پا می زدند. سپاهان و پدیده هم که امروز در بین مدعیان لیگ قرار گرفته اند، عناوینی بهتر از یازدهم و دوازدهم کسب نکرده بودند.

فصل گذشته پرسپولیس با 57 امتیاز از 25 بازی در صدر جدول لیگ بود و حالا با 54 امتیاز عنوان نخست را از آن خود ساخته است تا داستانی تکراری در فوتبال ایران اتفاق بیفتد. هر تیمی که دو سوم امتیازات ممکن را کسب کند( مثلا از هر دو بازی صاحب 4 امتیاز از 6 امتیاز ممکن شود) عنوان قهرمانی را از آن خود خواهد ساخت. امری که در این فصل نیز فقط برای پرسپولیس صدق می‌کند. با هم مروری داریم بر مسابقات پیش روی مدعیان قهرمانی در هفته‌های آینده لیگ برتر. ببینیم آیا بازیهای پیش رو نیز چنین شانسی را به پرسپولیس می دهد یا خیر؟

****

پرسپولیس

رقابت‌های هفته 26 لیگ برتر در حالی از چهارشنبه با دیدار تیم‌های ذوب آهن و پرسپولیس آغاز می‌شود که سایر مدعیان قهرمانی نیز پس از این دیدار به میدان می‌روند. پرسپولیس که اکنون پنج امتیاز از نزدیک‌ترین رقیب خود پیشی گرفته است، سه هفته دشوار را پیش روی خود دارد و علاوه بر بازی خانگی مقابل سپاهان، باید در خانه تراکتورسازی حضور پیدا کند. حتی کسب دو تساوی از دو بازی خارج از خانه و یک برد از رقابت خانگی، می‌تواند صدرنشینی پرسپولیس را تا هفته 28 تضمین کند و آن‌گاه نوبت به دو مسابقه پایانی این تیم می‌رسد که به نظر نمی‌آید دشواری چندانی برای سرخپوشان داشته باشد. اولین مسابقه این تیم در ورزشگاه آزادی برابر ماشین‌سازی است و دیدار بعدی سرخپوشان در خانه پارس چنوبی جم خواهد بود.

****

تراکتورسازی

تراکتورسازی نسبت به پرسپولیس، بازی‌های آسان‌تری پیش رو دارد و شاید اگر باخت غیرمنتظره این تیم به سپیدرود نبود، تراکتورسازی می‌توانست برای قهرمانی امیدوار باشد اما اکنون، قابل پیش‌بینی‌ترین عنوان برای این تیم، نایب قهرمانی لیگ است.

تراکتورسازی ابتدا در خانه پذیرای پیکان است و پس از یک دیدار خارج از خانه مقابل ذوب‌آهن، دو دیدار خانگی در برابر پرسپولیس و پارس چنوبی جم خواهد داشت و با دیدار مقابل فولاد خوزستان، فصل 98-97 برای نماینده تبریز به پایان خواهد رسید.

****

استقلال

آبی‌‌پوشان که با برد مقابل سپاهان به جمع مدعیان فصل بازگشتند، نسبت به سایر مدعیان بازی‌های آسان‌تری پیش رو دارند و بعد از یک بازی خانگی مقابل ماشین‌سازی، در خانه پدیده به میدان می‌روند و شاید دشوارترین دیدار استقلال تا پایان لیگ باشد. بازی خانگی مقابل استقلال خوزستان، نبرد با صنعت نفت در آبادان و مسابقه خانگی برابر سپیدرود نباید مشکل خاصی برای شاگردان وینفرد شفر ایجاد کند و روی کاغذ، استقلال برای رسیدن به عنوان نایب قهرمانی، شانس بیشتری نسبت به سایرین دارا می‌باشد.

****

سپاهان

سپاهان که در هفته‌های اخیر روز به روز ضعیف‌تر نتیجه گرفت و طی چهار هفته از صدرجدول تا رده چهارم سقوط کرد، یک دیدار خارج از خانه مقابل سایپا دارد. این تیم همچنین دو دیدار خارج از خانه مقابل پرسپولیس و پدیده دارد که کار شاگردان قلعه‌نویی را دشوارتر از سایر تیم‌ها می‌سازد. در این میان شاید آسان‌ترین دیدارهای این تیم در خانه باشد. دیدارهایی که در برابر ماشین‌سازی و استقلال خوزستان برگزار خواهد شد. شاید تنها راه بازگشت سپاهان به جمع مدعیان، برد این تیم در خانه پرسپولیس باشد. اتفاقی که با توجه به حال و روز دو تیم در هفته‌های اخیر، بسیار نامحتمل به نظر می‌رسد.

****

پدیده

ضدرنشین هفته‌های نخستین لیگ برتر، شرایط قابل قبولی در نیم‌فصل دوم نداشت و خیلی زود از جمع مدعیان قهرمانی فاصله گرفت. این تیم در روزهای پایانی لیگ دو دیدار خانگی در برابر استقلال و سپاهان دارد که برد در این مسابقات می‌تواند شرایط را برای پدیده دگرگون سازد. اما این اتفاق نیز چندان ممکن به نظر نمی‌رسد. سه دیدار خارج از خانه پدیده هم در برابر نساجی، سایپا و ماشین‌سازی تبریز است که برد در این مسابقات می‌تواند پدیده را برای گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان آسیا امیدوار سازد.

در حال حاضر پرسپولیس با 54 امتیاز صدرنشین لیگ برتر است و تراکتورسازی با 49، استقلال و سپاهان با 47 و پدیده با 46 امتیاز در رده‌های بعدی قرار دارند.

مطالب مرتبط

Leave a Comment